Sorana Cîrstea a anunțat sâmbătă, 6 decembrie, că sezonul 2026 va fi ultimul al său în circuitul profesionist. În mesajul postat pe Instagram, sportiva de 35 de ani afirmă că, în cei aproape 20 de ani de carieră, a trăit „un vis frumos în care toate sacrificiile au meritat”.
Jucătoarea aflată în prezent pe locul 43 WTA, cu un maxim al carierei de poziția 21 în 2013, are în palmares trei titluri WTA la simplu, câștigate la Tașkent (2008), Istanbul (2021) și Cleveland (2025).
Mesajul Soranei Cîrstea:
„Iubesc tenisul. Îmi place disciplina, rutina, munca. Competiția și adrenalina îmi hrănesc sufletul. Dar, ca orice lucru în viață, și acesta trebuie să se încheie. Anul viitor va marca al 20-lea sezon în care particip ca jucătoare profesionistă. Nu mi-am imaginat că voi concura atât de mult, însă ultimii doi ani au fost cei mai fericiți pentru mine pe teren și m-au motivat să continui.
Am decis că 2026 va fi ultimul meu an în circuit. Când iubești ceva atât de mult, nu este ușor să spui «adio». Pentru moment, însă, nu este un rămas bun, ci un «ne vedem încă o dată».“
Sportiva a mai adăugat că își propune să atingă câteva obiective importante în 2026 și să își încheie cariera „într-o notă pozitivă și în condițiile ei”.
„Tenisul mi-a oferit totul și sunt recunoscătoare. Acest sport i-a permis unei fetițe de 4 ani, care ținea pentru prima dată o rachetă, să-și trăiască visul. Un vis frumos în care toate sacrificiile au meritat. Aștept cu nerăbdare să-mi revăd fanii, prietenii și pe cei dragi pentru un ultim dans în jurul lumii. Mulțumesc, tenis! Îți voi rămâne veșnic datoare. Ne vedem în 2026 și vă mulțumesc tuturor pentru sprijinul necondiționat!”

